Przejdź do treści

Leczenie nadpotliwości

Prezentujemy nowoczesną procedurę zabiegową zwalczającą nadmierne pocenie się.
Poniżej znajdziesz niezbędne informacje.

Lekarz wykonujący zabieg:

Jędrzej Kubica
Neurochirurg
Lekarz specjalista neurochirurg. Zabiegowiec. Stosuje toksynę botulinową w leczeniu migren, nadpotliwości i bruksizmu. Miejscowa, farmakologiczna terapia bólu kręgosłupa.
aprioricentrum

Co oznacza pocenie się bez powodu?

Ocenia się, że nadmierna potliwość może dotyczyć nawet 2-5% populacji. Pocenie się bez powodu, przekraczające potrzeby organizmu to tak zwana nadpotliwość (hiperhydroza). Jest to dolegliwość, rodząca stres oraz dyskomfort, który znacząco wpływa na jakość życia. Negatywnie oddziałuje na życie codzienne, obniża poczucie własnej wartości, pogarsza samopoczucie, utrudnia relacje międzyludzkie i produktywność w pracy. 

Przy jakich chorobach człowiek się poci?

Nadpotliwość dzielimy na pierwotną i wtórną. Nadmierne pocenie się wtórne może wynikać z chorób współistniejących lub stosowania leków nasilających pocenie. Schorzeń przebiegających z nadmierna potliwością jest wiele, należą do nich choroby endokrynologiczne, neurologiczne oraz kardiologiczne, a ponadto nowotwory złośliwe, infekcje czy zaburzenia metaboliczne.


Warto jednak zaznaczyć, że to pierwotna, a nie wtórna nadmierna potliwość stanowi ponad 90% przypadków tego schorzenia. Pierwotna nadpotliwość oznacza, że nie można zidentyfikować przyczyny tego objawu, mówimy wówczas, że przypadłość ma charakter idiopatyczny.

Jaki zabieg na potliwość? Co zmniejsza pocenie?

Nowatorskim sposobem leczenia nadpobudliwych gruczołów potowych okazało się śródskórne zastosowanie toksyny botulinowej A. To jedna z najskuteczniejszych i najlepiej przebadanych terapii zmniejszenia wydzielania potu. Zabieg jest powszechnie stosowany w przypadku pierwotnej nadmiernej potliwości obejmującej pachy, dłonie i podeszwy stóp.

Czy botoks hamuje pocenie?

Tak, botoks skutecznie hamuje proces pocenia. Toksyna botulinowa blokuje aktywność nerwów, które unerwiają gruczoły potowe. Dzięki temu gruczoł ulega wyciszeniu i zmniejsza się ilość produkowanego potu.

Co zrobić z nadmiernym poceniem pod pachami?

Leczenie toksyną botulinową ma udowodnioną skuteczność w nadpotliwości pach, jak również dłoni oraz stóp. Po wykluczeniu przyczyn wtórnych tej dolegliwości, warto rozważyć zastosowanie tej nowoczesnej metody zabiegowej. Terapia botoksem jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie uzyskały satysfakcjonujących wyników stosując tradycyjne metody, takie jak antyperspiranty czy leki.

Jak wygląda zabieg na nadmierne pocenie się z użyciem botoksu?

Toksyna botulinowa podawana jest śródskórnie w dotknięty dolegliwością obszar. Lekarz indywidualnie dobiera dawkę i za pomocą specjalnych igieł wstrzykuje niewielkie ilości botoksu, w kilka lub kilkanaście precyzyjnie dobranych miejsc. Po zabiegu może wystąpić zasinienie lub ból w miejscu wstrzyknięcia, a przy podaniu leku w dłonie – zmniejszona siła chwytu. W większości przypadków spodziewane rezultaty utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. 

Kto może wykonywać zabieg z użyciem toksyny botulinowej?

Wybór odpowiedniego lekarza ma ogromne znaczenie, ponieważ toksyna botulinowa jest substancją potencjalnie toksyczną, która wymaga precyzyjnego podania w odpowiednich dawkach i miejscach. Z tego powodu lekarz powinien posiadać dogłębną wiedzę z zakresu anatomii oraz technik wstrzykiwania botoksu, aby zapewnić pacjentowi maksymalne korzyści z zabiegu.
Lekarz specjalista neurochirurg Jędrzej Kubica, wykonujący zabiegi w naszej przychodni, posiada specjalistyczną wiedzę z zakresu układu nerwowego oraz doświadczenie w wykonywaniu niezwykle precyzyjnych zabiegów neurochirurgicznych. W rezultacie pacjenci trafiają w ręce profesjonalisty, który podejmie wszelkie niezbędne środki bezpieczeństwa i zapewni im komfort oraz odpowiednie leczenie.

Mapa dojazdu i zapisy na wizyty do Centrum Medycznego Apriori:


W naszej przychodni w Krakowie lekarze i medycy przyjmują prywatnie.
Zapoznaj się z naszym cennikiem i umów wizytę pod numerem 888 445 579.
Sprawdź terminy u konkretnego specjalisty na portalu Znanylekarz.